Maya Nedir ? Maya Çeşitleri Nedir ?

Maya, insanlık tarihi boyunca kuşkusuz en önemli mikroorganizmalardan biridir: Eski Mısırlıların ekmek yapmak için maya kullanmaları MÖ 4.000 yıllarına kadar uzanır.

Maya, özünde doğada bulunan bir mikroorganizmadır. Tek bir cümle ile maya nedir sorusunun cevabı işte bu! Mikroorganizma denildiği zaman, zihinde kimi zaman zararlı bir canlı canlanıyor ancak sanılanın aksine bütün mikroorganizmalar zararlı değildir. Kimileri pek çok açıdan yararlıdır. Mayanın metabolizma özellikleri, onu diğer mikroorganizmalardan ayırır ve gıda üretiminde kullanılabilir hale getirir. Maya, gözle görülemeyecek kadar küçük, tek hücreli bir canlıdır. Uygun koşullar sağlandığı zaman, tomurcuklanarak çoğalır ve gelişir.

Yaş Maya :

Yapısında %70 su içeriği bulunduğu için yaş maya olarak adlandırılır. Aktivitesinin yüksek olması için bu mayayı buzdolabında 4 derecede saklamanız gerekir. Yaş mayanın dayanma süresi üretim tarihinden itibaren yaklaşık 3-4 haftadır. Yaş mayayı kullanmadan önce içine bir miktar şeker eklenmiş bir bardak ılık suda eritmelisiniz.

Aktif Kuru Maya :

Yaş mayanın su yüzdesinin azaltılması ile elde edilmiş, raf ömrü yaş mayadan daha uzun olan bir maya çeşididir. Kuru maya serin ve kuru bir ortamda saklandığı sürece uzun süre kabartma özelliğini korur. Kuru mayayı kullanırken maya miktarının en az 4 katı ılık suda tuz ve toz şeker karıştırıp eriterek 15 dakika bekledikten sonra una eklemelisiniz.

Instant Kuru Maya :

Suda eritmeye, ıslatmaya veya beklemeye gerek duymadan doğrudan hamur kabına direkt dökerek kullanabileceğiniz bir maya çeşididir. Çok ince granüllerden oluşan bu maya, yapımında kullanılan özel kurutma teknolojisi sayesinde sadece yüzde 4 su içerir. Serin ve kuru bir ortamda dayanma süresi 2 yıldır. 500–1000 g una 1 paket instant kuru maya kullanılması tavsiye edilir. 

Yaş maya, kuru maya veya instant maya arasında lezzet farkı yoktur. Mayaların sadece dayanma süreleri ve uygulama yöntemleri değişiklik gösterir. Mayaları kullanırken paketler üzerinde bulunan kullanım miktarlarına uymak önemlidir. Aksi halde hamur olması gerekenden erken kabararak istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir