Mutfakta Kullanılan Bıçak Çeşitleri

Soyma Bıçağı – Paring Knife

Ağız kısmı 5-10 cm uzunluğunda olan çok amaçlı bir soyma bıçağıdır. Sebze ve meyve soymak, doğramak için kullanılır. Küçük olduğu için diğer bıçaklara göre daha iyi kontrol sağlamanızda yardımcı olur.

Santoku Bıçağı – Santoku Knife

dilimleme, parçalama ve doğrama için iyidir. 5 ila 8 inç arasında mevcut olan santoku, daha hassas çalışma için bir şef bıçağından daha ince bir kenara sahiptir.

Et Bıçağı – Carving Knife

Ağız kısmı 20-38 cm olup kümes hayvanları, kızartmalar, jambon ve diğer büyük pişmiş etleri ince kesmek ve dilimlemek için kullanılır.

Şef Bıçağı – Chef’s Knife

Ağız kısmı 22-35 cm olan geleneksel bir bıçaktır. Aynı zamanda Fransız bıçağı da denir. Doğramak, dilimlemek, küp kesmek ve et kıymak için kullanılan çok fonksiyonel bir bıçaktır.

Sıyırma Bıçağı – Boning Knife

Ağız kısmı 12-20 cm uzunluğunda olup sağlam, bükülmez bir yapıya sahiptir. Eti karkastan ayırmak, kemikli tavuk dilimlemek, büfe için kemiksiz etlere sanatsal şekiller vermek için kullanılır.

Ekmek Bıçağı – Bread Knife

Ağız kısmı 30-35 cm uzunluğundadır. Tırtıklı ağzı sayesinde ekmek, kek, pandispanya ve sandviç gibi keserken ezilip dağılabilecek unlu mamülleri ezilmeden, dağılmadan kesmeye yarar.

Satır – Cleaver

Ağız kısmı 15 cm civarında ağır bir bıçaktır. Eti kemiği ile birlikte kesebilmeyi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir